Balgat Cevizlidere Cad. No: 42 D:21

Çankaya / Ankara

Çağrı Merkezi

0 850 302 65 26

Migren veya baş ağrılarınız neden günün aynı saatinde olur?

Başınız hep günün aynı saatlerinde ağrıyormuş gibi geliyorsa, şiddetli baş ağrısı ve uzun suren ağrılar varsa;

Yeni araştırma, bu fenomen için sağlam bir biyolojik neden olduğunu gösteriyor ve bunun tamamen vücudun iç saati olan sirkadiyen sistemle ilgisi var.

Araştırmacılar bugün American Academy of Neurology‘nin tıp dergisi Neurology‘nin çevrimiçi sayısında bir meta-analiz ve beraberindeki başyazıyı yayınladılar.

Migren ve küme baş ağrıları hakkındaki veriler, bu baş ağrıları ile günün saati arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor; küme baş ağrısı hastalarının yüzde 71’inde ve migren hastalarının yüzde 50’sinde sirkadiyen bir düzen mevcut.

“Hastaların her gün aynı saatte baş ağrısı çektiğini fark ettik”

Çalışmanın yazarı, bulguların baş ağrılarının neden tutarlı zamanlarda ortaya çıktığını aydınlatmaya yardımcı olduğunu ve potansiyel olarak sirkadiyen temelli yeni tedavi seçeneklerine kapı araladığını söylüyor.

Çalışma yazarı Mark Joseph Burish , MD, Ph.D. yaptığı açıklamada “Birçok küme baş ağrısı hastasının her gün aynı saatte baş ağrısı çektiğini fark ettik. Tüm soruları sormanın bu kadar uzun sürmesinden biraz rahatsız olan bir hastam vardı ve ’15 dakika beklersen baş ağrımın nasıl olduğunu göreceksin’ dediler. Baş ağrılarının zamanlaması konusunda bu kadar emindiler ve bu beni gerçekten etkiledi” diye konuştu.

Yeni tedavilere kapı açabilir

Meta-analiz, Burish ve diğerlerinin zaten şüphelendiği şeyi doğruladı: baş ağrıları genellikle vücudun sirkadiyen ritimlerini takip eder. Bununla birlikte, küme baş ağrıları ve migren farklı modeller izledi. Küme baş ağrılarının, genellikle gece geç saatlerde ve sabahın erken saatlerinde meydana gelen saldırılarla birlikte, ilkbahar ve sonbaharda daha olası olduğu bulundu. Öte yandan migren, gece geç saatlerde birkaç atak ve sabahın geç saatlerinden akşamın erken saatlerine kadar geniş bir zirve ile tutarlı bir düşük gelgit gösterdi.

Burish, baş ağrılarının nasıl ve ne zaman meydana geldiğine dair bu anlayışın, bu baş ağrılarının etkilerini hafifletmek için yeni yollara yol açabileceğini söylüyor.